Matematyka - od podstaw do matury

Szukaj

FORUM

liczenie logarytmu z liczby mniejszej od podstawy

liczenie logarytmu z liczby mniejszej od podstawy

Postprzez meka » 09 cze 2013 08:42

Witam,
Czy ktoś może mi wyjaśnić, jak policzyć logarytm, w którym liczba jest mniejsza od podstawy np.
log z liczby 5 przy podstawie 125. Oczywiśćie mogę to zrobić intuicyjnie i znam wynik, ale chodzi mi o zasadę działania.
meka

Re: liczenie logarytmu z liczby mniejszej od podstawy

Postprzez Agnieszka » 09 cze 2013 12:32

Witam,
Jeżeli potrafisz uzyskać wynik "intuicyjnie" to super. Wcale nie musisz robić tego w inny sposób.
Oczywiści rozumiem w czym problem.
Gdy logarytm jest zbyt trudny, aby od razu podać wynik, należy skorzystać ze sposobu dla trudniejszych przypadków, tak jak to pokazałam na stronie (podrozdział: istota logarytmu - sposób na trudniejsze przypadki), albo tak jak poleca większość nauczycieli - poprzez stworzenie "sztucznego równania".
Pokażę oba:

1)
[Wyświetlanie równiania...]
Doprowadzamy podstawę i liczbę logarytmowaną do potęgi tej samej liczby (tutaj będzie to liczba 5):
Wynik logarytmu to iloraz potęg (potęga liczby logarytmowanej (1) przez potęgę podstawy logarytmu (3)).

2)
Przyrównujemy logarytm do x:
"Wychodzimy" z logarytmu zgodnie z istotą logarytmowania (podstawa do wyniku ma się równać liczbie logarytmowanej.
Otrzymaliśmy równanie wykładnicze, które rozwiązujemy doprowadzając do tego, aby po obu stronach znajdowała się potęga tej samej liczby (tutaj 5).
Gdy po obu stronach znajduje się potęga tej samej liczby, możemy ją pominąć, Przyrównujemy do siebie jedynie potęgi:

I to na tyle
Pozdrawiam
Agnieszka
matematykam.pl
Agnieszka

Re: liczenie logarytmu z liczby mniejszej od podstawy

Postprzez meka » 09 cze 2013 18:59

Ok. Dzięki. Nie wiedziałem, że iloraz potęg liczby logarytmu i podstawy równy jest wartości logarytmu. Sprytne.
meka

Powrót do Logarytmy

Polityka prywatności