Matematyka - od podstaw do matury

Szukaj

Idź do treści

procenty z procentów - matematyka, matura

MATERIAŁ MATURALNY > procenty

PROCENTY Z PROCENTÓW
Matematyka – matura - procenty z procentów


Przed przystąpieniem do przerabiania tego podrozdziału, należy sobie przypomnieć wiadomości o procentach, zawarte w dziale "podstawy" (PODSTAWY - procenty - typy zadań z procentami).

Obliczanie procentu z wartości procentowych może wydawać się skompilowane i niejasne. Możemy znacznie ułatwić sobie obliczanie tego typu zadań, jeżeli wartości procentowe, z których liczymy procent lub wartości procentowe, które porównujemy (o ile procent się różnią), będziemy traktować nie jak procenty, ale jak wartości liczbowe. Wszelkie zasady działań na procentach oraz układanie proporcji (niezależnie od typu zadań z procentami) pozostają niezmienne. Zadania obliczamy w ten sam sposób, jak zwykłe zadania z procentami.
Należy na samym wstępie ustalić, które wartości procentowe, będziemy traktować jak liczby.

Sposób radzenia sobie z tego typu zadaniami przedstawimy na dwóch przykładach:

Przykład 1
W pudełku znajduje się pewna liczba przyrządów do pisania: piór, długopisów oraz ołówków. Pióra stanowią 35% wszystkich przyrządów, długopisy 40%, a ołówki 25%. Wiedząc, że długopisy niebieskie stanowią 15% wszystkich długopisów, oblicz jakim procentem wszystkich przyrządów do pisania są długopisy niebieskie.





Odpowiedź: Niebieskie długopisy stanowią 6% wszystkich przyrządów do pisania

Przykład 2
W wyborach na przewodniczącego klasy Kasia otrzymała 50% głosów, a Tomek 40% głosów. O ile procent głosów więcej od Tomka, otrzymała Kasia.
UWAGA: Gdy mamy pytanie : „o ile procent” nie mylmy go z pytaniem o punkty procentowe. Tu nie wystarczy odjąć jednej wartości procentowej od drugiej.



Odpowiedź: Kasia otrzymała o 25% głosów więcej od Tomka.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy na nasze forum :)


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego