Matematyka - od podstaw do matury

Szukaj

Idź do treści

zamiana ułamków

PODSTAWY > Działania na liczbach

ZAMIANA UŁAMKÓW
Zagadnienia: matematyka - podstawówka, gimnazjum - zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.


Nie możemy wykonać działania na ułamkach, jeżeli jeden z nich to ułamek dziesiętny, a drugi ułamek to ułamek zwykły. W tym celu musimy zamienić ułamek zwykły na dziesiętny, żeby mieć dwa ułamki dziesiętne lub zamienić ułamek dziesiętny na zwykły, tak aby mieć dwa ułamki zwykłe.
Przykład:


Zamiana ułamków dziesiętnych na zwykłe
Aby zamienić ułamek dziesiętny na zwykły, należy nad kreską ułamkową zapisać liczbę z ułamka ignorując przecinek, a w mianowniku wpisujemy okrągłą wielokrotność 10(10,100,1000 . . .), przy czym będzie tyle zer, ile miejsc po przecinku jest w ułamku dziesiętnym. Następnie należy jeszcze sprawdzić, czy otrzymany ułamek zwykły można skrócić.
Przykład:


Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne
Aby zamienić ułamek zwykły na dziesiętny należy najpierw go rozszerzyć (zmienić mianownik), tak by w mianowniku była jedna z okrągłych wielokrotności 10 (10,100,1000 . . .). Zależy nam na tym, by nowy mianownik był jak najmniejszy i dzielił się przez stary mianownik.
Przykład:



Po zamianie mianownika zapisujemy sam licznik, a następnie ustalamy liczbę miejsc po przecinku. Liczba miejsc jest równa liczbie zer z mianownika.



Gdy dokonamy zamiany na ułamek dziesiętny, możemy wykonać działanie.


Inne przykłady zamiany ułamka zwykłego na dziesiętny:



W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy na nasze forum :)


Powrót do treści | Wróć do menu głównego